ELEKTRON TRADE

IP kamery

Stále častěji se  v oblasti přenosových sítí a v oblasti digitalizace videosignálu začínají více prosazovat tzv. webové kamery, jinak též IP-kamery (IP – „Internet Protocol“). V pouzdře webové kamery je kromě standardní analogové videokamery integrován též videoserver, který zajišťuje digitalizaci a komprimaci videosignálu a připojení videokamery k počítačové síti. IP-kamery mají implementované webové stránky, které umožňují sledovat obraz z webové kamery z kteréhokoliv místa v síti (LAN / Internet) pomocí standardního webovského prohlížeče (Internet Explorer). Webové kamery jsou proto využívány mimo jiné pro videomonitoring a zabezpečení vzdálených objektů.

 Webové IP-kamery je nutné odlišovat od tzv. web-kamer nebo web-camů, které se prodávají za pár korun v elektro obchodech. Tyto web-kamery nemají vestavěný videoserver a pro jejich připojení k síti je potřeba počítač vybavený videokartou nebo USB rozhraním a aplikačním software.

Často se webové IP-kamery používají jako tzv. on-line kamery k přímému přenosu na Internetu (sledování dopravy, průběhu stavby, sněhové zpravodajství ze zimních středisek, sledování rekreačních středisek apod.). Protože obraz z on-line kamery může sledovat kterýkoliv uživatel s připojením k LAN nebo Internetu, stávají se CCTV okruhy otevřenými systémy a pojem CCTV (uzavřené televizní okruhy) přestává být výstižný. Proto se pro označení této techniky se používají pojmy jako např. IP-monitoring, network video monitoring nebo OCTV („O“ jako “Open“ tj. otevřený). Samozřejmě můžete takový systém zřídit pro vybranou skupinu uživatelů a byť se na obraz z kamery můžete připojit odkudkoli prostřednictvím internetu a to dokonce i mobilním telefonem, je takový přístup chráněn heslem.

IP kamery se liší způsobem použití, schopností rozlišení obrázků a v neposlední řadě kvalitou nejen objektivu ale i celým provedením. V kvalitě přenosu pak hraje významnou roli kvalita datového toku, kterým je kamera připojena na internet.

Nemusíte se stát odborníkem v IT technologii, staňte se spokojeným uživatelem a technické otázky přenechte nám.

 Nahoru